آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال از مقدماتی تا پیشرفته

تحلیل تکنیکال مقدماتی تا پیشرفته گام به گام کاربردی
تحلیل تکنیکال مقدماتی تا پیشرفته گام به گام کاربردی

آموزش تحلیل تکنیکال برای معامله‌گری در بازارهای مالی دقیقاً مانند آموزش حروف الفبا برای باسواد شدن است. همانقدر تاثیرگذار و ضروری و همان قدر نیاز به پرورش و ارتقاء سطح آموزش ‌ها.‌ آموزش رایگان تحلیل تکنیکال اولین قدم برای حرفه‌ای شدن در این روش تحلیلی است که حرفه‌ای‌ها آن را انتخاب می‌کنند و کم‌کم آموزش ‌های خود را حرفه‌ای می‌سازند. با این حساب آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال در مقالات و منابع آموزشی رایگان را باید دوره پیش دبستانی برای ورود به بازارهای مالی در نظر بگیریم که هر چند ممکن است با شرکت در یک دوره آموزشی حرفه‌ای به آن نیاز نداشته باشید اما استفاده کنندگان از این منابع می‌توانند با قدرت و تسلط بیشتری وارد بازار شده و از همان ابتدا یک شروع طوفانی را برای خود رقم بزنند.


این آموزش ‌ها از آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی آغاز شده و با مرور مطالب ابتدایی و اولیه مانند تحلیل تکنیکال چیست کم‌کم به سمت آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته می‌رود. ادعا داشتن در هر موضوعی و هر مهارتی هرچند ممکن است باعث غرور تکبر شود اما گاهی اوقات چنین ادعایی از سوی افراد حرفه‌ای به دلیل مهارت بسیار بالا و البته کیفیت خدماتی است که می‌توانند به کاربران خود ارائه نمایند. در مجموعه کانون بورس ما در آموزش ‌های حرفه‌ای و کاربردی تحلیل تکنیکال ادعا داریم این ادعا را بارها و بارها در دوره ‌های آموزشی مختلف به اثبات رسانده‌ایم. این مقاله آموزشی تنها برگی از تجربیات و دانسته‌های حرفه‌ای ما در این روش تحلیلی است که با مطالعه آن شما نیز به جمع حرفه ای‌ها خواهید پیوست.


آموزش تحلیل تکنیکال

نگران نباشید، اگر حتی نمی‌دانید که تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی در بازارهای مالی دارد باز هم می‌توانید در این مقاله، آموزش تحلیل تکنیکال را از صفر تا صد و از مقدماتی تا پیشرفته آموزش ببینید. آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال را در این مقاله به گونه‌ای پیش خواهیم برد که شما بتوانید حتی بدون دانش قبلی نسبت به این روش تحلیلی، با روش‌های بیان شده به راحتی در بازارهای مالی معامله کنید و  از بسیاری از کسانی که در دوره ‌های آموزشی شرکت کرده‌اند نیز قدرت معاملاتی بیشتری داشته باشید.

البته که قرار نیست شما تنها با مطالعه یک مقاله آموزشی دکترای تحلیل تکنیکال را به دست آورید و در این زمینه در سطح جهانی ادعا داشته باشید اما با این حال آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی و پیشرفته می‌تواند شروع فوق العاده استثنایی برای کسانی باشد که به دنبال موفقیت در بازارهای مالی هستند و برای این منظور برنامه‌ریزی کرده‌اند.


آموزش تحلیل تکنیکالآموزش رایگان تحلیل تکنیکال

آموزش تحلیل تکنیکال به صورت کاملا حرفه‌ای و همراه با استراتژی‌های معاملاتی فوق مدرن مورد استفاده توسط بهترین تریدرهای جهان در بهترین دوره آموزش حضوری بازارهای مالی در مجموعه کانون بورس در اختیار شما قرار دارد و شما می‌توانید با شرکت در این دوره ‌ها قدرت معاملاتی فوق العاده زیادی را برای خود رقم بزنید. اما جدایی از تمام این دوره ‌ها و آموزش ‌هایی که به صورت پولی در اختیار دانش پذیران قرار می‌گیرد در این مقاله قرار است آموزش رایگان تحلیل تکنیکال را با هم به صورت گام به گام پیش ببریم.

اولین نکته‌ای که از مطالب این مقاله می‌توانید آن را استخراج کنید از سرفصل‌های مهم و اصلی در این روش تحلیلی است که باعث می‌شود تا شما بتوانید حتی در صورت شرکت در دوره ‌های حرفه‌ای نیز یک مقایسه اجمالی میان سرفصل‌های ارائه شده آن داشته باشید. متاسفانه یکی از مشکلات اساسی و بسیار بغرنج بسیاری از دوره ‌های آموزشی در این رده نبود یک ترتیب آموزشی منظم برای ارائه مطالب دانشپذیران است که همین موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از این مطالب از ذهن آنها دور شده و آنها نتوانند یادگیری ایده عالی داشته باشند.

واقعیت این است که بسیاری از مطالب آموزشی حرفه‌ای موجود در سایت‌های مختلف به صورت رایگان در منابع زیادی چه به زبان انگلیسی و چه به زبان فارسی در اختیار تمام کاربران قرار می‌گیرد اما به دلیل پراکندگی زیاد و نبود هیچ ترتیب درست مطالعه آنها چالش برانگیز شده و به همین دلیل است که بسیاری از کاربران سراغ شرکت در دوره ‌های آموزشی مختلف می‌روند. به همین دلیل یکی از بهترین و جذاب‌ترین استفاده‌هایی که می‌توانید از این مقاله داشته باشید درک تمام سرفصل‌ها یک آموزشی در تحلیل تکنیکال و همچنین ترتیب مطالعه این سرفصل‌ها برای شما خواهد بود.


آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال

ایده آموزش رایگان تحلیل تکنیکال از آنجایی به ذهن ما خطور کرد که در منابع مختلف مجموعه بسیار زیادی از اطلاعات را مشاهده کردیم که به هیچ ترتیب مشخصی ندارند و علاقه مندان به آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال نمی‌توانند از آن‌ها به صورت حرفه‌ای و کاربردی استفاده کنند. همین حالا اگر شما کلید واژه آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی را در اینترنت جستجو کنید با انبوهی از آموزش ‌های مختلف روبرو خواهید شد که اصلاً معلوم نیست کدام یکی را باید در اولویت اول آموزش ببینید و قدم بعدی برای این آموزش چه خواهد بود.

نه فقط در بحث تحلیل تکنیکال بلکه در سایر مطالب آموزشی نیز لازم است تا علاقه مندان مطالب آموزشی را به صورت قدم به قدم و از ابتدایی‌ترین مطالب تا پیشرفته‌ترین نکات بیاموزند. این مهم باعث می‌شود تا ذهن شما به صورت کاملاً حرفه‌ای برای آموزش این مطالب آماده شود و به درک کامل و شناخت حرفه‌ای نسبت به تمام مطالب آموزشی پیدا نمایید. تمام این نکات را برای شما بیان کردیم تا به لپ کلام برسیم که تیتر‌های آموزشی مقاله به صورت گام به گام و بر اساس اولویت‌بندی برای شما آماده شده علاقمندان به کسب این آموزش‌‌ها تنها کافیست مقاله را به صورت بند به بند مطالعه نمایند تا تمام نکات را بیاموزند.


گام اول شناخت

آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال در اولین قدم در مرحله شناخت قرار می‌گیرد. مسلماً برای کسانی که دانش اولیه درباره این روش تحلیلی را دارند مرور مطالب این ‌بخش ضروری نخواهد بود اما با این حال سعی داریم تا حتی در مرحله شناخت آموزش تحلیل تکنیکال نیز نکات بسیار مهمی را با شما در میان بگذاریم که اتفاقاً این نکات می‌تواند در آینده تبدیل به یک قدرت برای تسلط بیشتر رویین روش تحلیلی باشد. مطالب این مرحله از تحلیل تکنیکال چیست آغاز شده و تا معرفی بهترین روش‌های آموزش و یادگیری تکنیکال ادامه خواهد داشت.


تحلیل تکنیکال چیست؟

آموزش رایگان تحلیل تکنیکال در قدم اول با یک تعریف کامل از این روش تحلیلی آغاز می‌شود. دقت کنید که مطالب آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی در گام‌های بعدی خواهد بود و در این مرحله تنها سعی داریم تا شما را به صورت کاملاً حرفه‌ای با ماهیت این روش تحلیلی آشنا کنیم. با این حساب باید از خود بپرسیم که تحلیل تکنیکال چیست و چگونه می‌توان با آن نمودار قیمت در بازار‌های مالی مختلف را تجزیه و تحلیل و آینده قیمت را پیش‌بینی کرد؟

در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ شاخص بورس ایران در حدود ۲ میلیون واحد ناگهان با یک افت قابل توجهی روبرو شد و در طول چند ماه بسیاری از کاربران ارزش دارایی‌های خود را در کمتر از ۳۰ درصد ارزش اولیه آن می‌دیدند. بعد از گذشت چند سال هنوز از ارزش دارایی این کاربران به شرایط اولیه بازنگشته و آن‌ها دعا میکنند تا تنها بتوانند پول و سرمایه خود را حداقل با همان ارزش اولیه از بازار خارج کنند. حالا فرض کنید که سیل عظیمی از جمعیت دنبال این موضوع است که با رسیدن شاخص به همان مقدار واحد سال ۱۳۹۹ و یا شدن دارایی‌های خود با همان سوال سریعاً دکمه فروش را فشار داده و حتی جفت پا روی آن بایستند.

با این حساب بایستی کاملاً منطقی باشد که اگر قیمت سهام در بازار بورس ایران دوباره به همان قیمت‌های سال ۱۳۹۹ برگردد شاهد شروع یک افت قیمتی حداقل برای یک بازه زمانی کوتاه مدت در آن‌ها باشیم.

در بند بالا ما سعی کردیم تا از یک واقعیت تاریخی یک تحلیل کلی برای نمودار قیمت سهام در بازار بورس ایران داشته باشیم و با استفاده از همین تحلیل آینده را نیز به نوعی پیش‌بینی کردیم که اتفاقاً می‌توان بر اساس آن معاملات را در بازار پیش‌ برد. این یعنی تحلیل تکنیکال.

در تحلیل تکنیکال در واقع ما تمام اتفاقاتی که در گذشته قیمت و بر روی نمودار افتاده را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده‌ایم و از این واقعیت‌ها برای پیش‌بینی آینده استفاده می‌کنیم. در واقع با تجزیه و تحلیل و آنالیز گذشته نمودار قیمت یک سری الگوهای قیمتی به وجود می‌آیند که در صورت تکرار این الگو‌ها تحلیلگر به این نتیجه می‌رسد که دوباره همان اتفاق قبلی بر روی قیمت را خواهد داد. به عنوان مثال اگر در گذشته قیمت یک ارز دیجیتال یا یک سهام به یک عدد واکنش نشان داده و با برخورد به آن با نوسان قابل توجهی به سمت بالا روبه‌رو شده دوباره انتظار می‌رود که با برخورد دوباره قیمت در همان عدد همین اتفاق تکرار شود.

با این حساب تحلیل تکنیکال را باید در واقع شناخت گذشته و تعمیم دادن آن با آینده در نظر بگیریم که بدون نیاز به هیچگونه اخبار و اطلاعاتی و تنها با تجزیه و تحلیل و آنالیز نمودار قیمت در زمان به دست می‌آید. شما می‌توانید از این روش تحلیلی برای آنالیز کردن هر نموداری که به هر کالایی مرتبط باشد استفاده کنید و الگوهای شکل گرفته و از پیش تعریف شده در هر نمودار قابل استفاده هستند.


اهمیت شناخت تحلیل تکنیکال چیست؟

استفاده از عبارت آموزش رایگان تحلیل تکنیکال شاید باعث شود تا شما این مقاله آموزشی را خیلی جدی نگیرید اما حداقل می‌توانیم با معرفی اهمیت شناخت خود این روش تحلیلی شما را بر آن داریم تا آموزش ‌های خود را کم کم ادامه داده و به تسلط کامل و کافی برای استفاده از این روش در تجزیه و تحلیل نمودار قیمت برسید. این موضوع برای کسانی که آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی کاملاً مشخص و درک شده است آنها می‌دانند که تحلیل تکنیکال چقدر می‌تواند برای رسیدن به سود در بازارهای مالی مهم باشد.

فرض کنید که همین الان محل سکونت شما از کشور ایران به کشور پرتغال تغییر پیدا می‌کند. در این کشور زبان رسمی زبان پرتغالی است و اکثر مردم نیز به همین زبان با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و حتی ممکن است بسیاری از آنها ابتدایی‌ترین کلمات انگلیسی را نیز بلد نباشد. تکلیف شما در این کشور چیست آیا قرار است همیشه با ایما و اشاره با آنها صحبت کنید؟ در محیط کار چگونه می‌توانید با همکاران خود ارتباط داشته باشید و برای رفع کردن نیازهای اولیه و ضروری خود چگونه می‌توانید با سایر کاربران ارتباط برقرار کنید؟

آموزش زبان پرتغالی نیاز اصلی و ضروری شما در چنین مواقعی خواهد بود و اگر شما این موضوع را جدی نگیرید به هیچ وجه نمی‌تواند در هیچ کار و فعالیتی به موفقیت برسید و احتمالاً سفارت پرتغال سریعاً شما را به ایران دیپورت خواهد کرد.

دقیقا مورد مشابهی درباره تحلیل تکنیکال و معامله‌گری در بازار‌های مالی نیز وجود دارد و اگر شما شناخت کافی نسبت به این روش تحلیلی را نداشته باشید هیچ شانسی برای موفقیت نخواهید داشت و در نهایت پرونده شما با کال مارجین و از دست رفتن تمام دارایی‌ها و سرمایه‌ها بسته خواهد شد. امیدواریم که با این مثال ساده توانسته باشیم تا عمق اهمیت شناخت هم برای معامله‌گری در بازارهای مالی را به شما نشان داده باشیم.


اهمیت آموزش تحلیل تکنیکال

از اهمیت شناخت این روش تحلیلی که بگذریم نوبت به بررسی اهمیت کسب آموزش ‌های کاربردی در آن می‌رسد. شاید در این بند شما اهمیت آموزش رایگان تحلیل تکنیکال را نیز بهتر درک کنید و با اهتمام بیشتری مطالب این مقاله را مرور کنید.

به همان سال قبلی برمی گردیم و شما را در یک خیابان در شهر لیسبون در کشور پرتغال تنها می‌گذاریم. به فرض اینکه شما بتوانید با اشاره دست و پا برای خود تاکسی بگیرید و یا در یک رستوران کمی خوراکی بخرید و شکم خود را سیر کنید. حتی با قدم زدن در کوچه و خیابان و گوش کردن به صحبت دیگران بتوانید چند کلمه پرتغالی را نیز بیاموزید و حتی از این کلمات برای برطرف کردن نیازهای ضروری خود استفاده کنید. اما آیا شما می‌توانید با همین سطح زبان پرتغالی یک کسب و کار در این کشور راه بیندازید و کارمندان بسیار زیادی را استخدام کنید؟ آیا شما می‌توانید وارد یک شغل حرفه‌ای شده و تمام نیازهای کارفرما را به صورت کاملاً حرفه‌ای با توجه به مهارت‌ها و اتصالات‌ای که دارید به اجرا در آورید؟

شناخت تحلیل تکنیکال را باید به همان درک چند کلمه پرتغالی در کوچه و خیابان مثال بزنیم و کسب اموزش‌های حرفه‌ای و اصولی زبان پرتغالی را به آموزش تحلیل تکنیکال مانند کنیم. برای اینکه شما بتوانید موفقیت خود را در این کشور رقم بزنید و یک زندگی عالی برای خود داشته باشید لازم است به زبان پرتغالی بیاموزید و برای موفقیت در بازار‌های مالی نیز راهی جز آموزش حرفه‌ای تحلیل تکنیکال نخواهید داشت. دقت کنید که هیچ جایگزینی برای این آموزش وجود ندارد میلیاردها دلار سرمایه نیز بدون کسب آموزش ‌های حرفه‌ای در این روش تحلیلی در نهایت در بازارهای مالی از بین خواهند رفت.


بهترین روش آموزش تحلیل تکنیکال

خوب حالا به فرض اینکه ما شناخت کافی نسبت به این روش تحلیلی پیدا کردیم و اهمیت آموزش دیدن را نیز در آن درک کردیم. حالا چه کنیم؟ برای آموزش زبان پرتغالی روش‌های مختلفی پیش روی ما قرار دارد و ما می‌توانیم یا با شرکت در دوره ‌های آموزشی زبان و یا استفاده از ویدیو‌های آموزشی موجود در سایت‌ها و کانال‌های یوتیوب اهداف خود را پیش ببریم. برای یادگیری تحلیل تکنیکال چه راه حل‌هایی پیش روی ما قرار دارد؟

آیا باید آموزش رایگان تحلیل تکنیکال را در پیش بگیریم یا اینکه آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال با شرکت در دوره ‌های آموزشی حرفه‌ای در دستور کار خود قرار دهیم؟ هر یک از این روش‌های آموزشی مزیت‌ها و معایب خاص خود را دارند که در ادامه نکاتی را درباره آنها با شما در میان میگذاریم تا تصمیم گیری در این باره را به خود شما واگذار نماییم.


آموزش رایگان

آموزش رایگان تحلیل تکنیکال اولین پیشنهادی است که برای کسب آموزش ‌های لازم درباره این روش تحلیلی به ذهن همه ما می‌رسد و حتی اگر به فکر شرکت در دوره ‌های آموزشی هم باشیم احتمالاً این آموزش ‌ها را در اینترنت جستجو خواهیم کرد. واقعیت این است که آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال در بسیاری از منابع موجود در اینترنت بسیار سخت و دشوار است و اکثر سایت‌ها ترجیح داده‌اند تا به جای آموزش گام به گام و قدم به قدم این روش تحلیلی تنها ‌بخش های مختلف آن را در مقالات متعدد و برای سئو سایت خود در دستور کار قرار دهند.

به عنوان مثال ممکن است شما در اینترنت جستجو کنید که خط روند چیست و کاربرد‌های آن در تحلیل تکنیکال به چه مواردی برمیگردد. احتمالاً در اینترنت سایت‌ها و منابع بسیار زیادی برای شما باز خواهد شد که حتی ممکن است یکی دو گزینه‌ای اول در ارائه این آموزش بسیار حرفه‌ای و عالی عمل کرده باشند. اما آیا این دو سایت سایر آموزش ‌های مربوط به تحلیل تکنیکال را نیز در دستور کار خود قرار داده‌اند و اصلاً کاربران را راهنمایی می‌کند که سایر آموزش ‌ها را چگونه در دستور کار خود قرار دهند و چه مراحل آموزشی را در پیش بگیرند؟

به همین دلیل است که وقتی این نکات را در کنار یکدیگر قرار می‌دهیم اکثر کاربران ترجیح می‌دهند تا به جای استفاده از مطالب آموزش رایگان برای یادگیری تحلیل تکنیکال سراغ دوره ‌های آموزشی حرفه‌ای بروند. حداقل مزیتی که در کانون بورس برای شما ایجاد کرده‌ایم این است که شما می‌توانید تمام مطالب مربوط به تحلیل تکنیکال را مقاله و به مقاله در سری مقالات آموزش رایگان تحلیل تکنیکال بیاموزید و با مطالعه تک به تک و به ترتیب این مقالات در نهایت آموزش ‌های خود را کامل و تکمیل نمایید.


شرکت در دوره آموزشی حرفه ای

آموزش تحلیل تکنیکال را هم چنین می‌توانید با شرکت در دوره ‌های آموزشی حرفه‌ای در پیش بگیرید و در کنار یک استاد با تجربه و کسی که تجربه بسیار بالایی در معاملات بازارهای مالی دارد تمام نکات مربوط به این روش تحلیلی را بیاموزید. برخلاف آموزش رایگان تحلیل تکنیکال در این روش آموزشی شما به مجموعه مطالب آموزشی کاملا منظم و به ترتیب دسترسی پیدا خواهید کرد که می‌توانید با برنامه‌ریزی و مطالعه منظم آن‌ها اطلاعات خود را درباره تکنیکال تکمیل کنید.

البته این روش آموزشی نیز چالش‌های خاص خود را دارد. ممکن است بسیاری از دوره ‌های آموزشی تعریف شده دارای تمام سرفصل‌های لازم و کاربردی برای یادگیری نباشند و یا حتی برخی از اساتید یا شبهه اساتید به دلیل نداشتن تجربه بالا، مطالب آموزشی را به غلط به شما آموزش دهند که حتی می‌تواند تاثیر منفی فوق العاده زیادی نسبت به نداشتن شناخت کامل نسبت به تحلیل تکنیکال برای شما ایجاد کند.

وقتی شما نمی‌توانید به خوبی واگرایی مخفی را بر روی نمودار قیمت تشخیص دهید و دوره آموزشی مورد نظر مطالب حرفه‌ای را به شما ارائه نداده عملا نمی‌توانید از این تکنیک در معاملات خود استفاده کنید. موضوع وقتی بدتر میشود که این مبحث آموزشی به اشتباه به شما آموزش داده شده باشد و شما با برخی از نکات غلط در حال معامله در بازار باشید که شکست شما تضمین شده خواهد شد.

کلید اصلی حل این موضوع نیز انتخاب بهترین و مناسب‌ترین دوره آموزش تحلیل تکنیکال است که نیاز به کمی جستجو و مقایسه‌ی دوره ‌های آموزشی مختلف با یکدیگر دارد. سری به دوره آموزش بورس و دوره آموزشی فارکس و حتی دوره آموزش ارز دیجیتال در کانون بورس بزنید و حتماً سرفصل‌های ما را درباره تحلیل تکنیکال مرور کنید و آنها را با سایر دوره ‌های آموزشی موجود در اینترنت مقایسه نمایید. ما عاشق مقایسه شدن با رقبا هستیم.


گام دوم کاربردها

گام اول آموزش تحلیل تکنیکال را به سلامتی با هم پشت سر گذاشتیم و امیدواریم در گام اول توانسته باشیم نکات مهمی را درباره این روش تحلیلی با شما در میان بگذاریم و حداقل احساسات شما را نسبت به آن کاملاً واقعی نماییم تا از این پس بتوانید یک روند آموزشی منظم و قدرتمند برای خود در نظر بگیرید. چه کسانی که آموزش رایگان تحلیل تکنیکال را انتخاب کرده باشند و چه کسانی که به دنبال آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال با شرکت در دوره ‌های حرفه‌ای و پولی موجود در اینترنت باشند لازم است ابتدا شناخت اولیه نسبت به این بازار پیدا نمایند و این موضوع با مطالعه هم این مقاله برای شما امکان پذیر خواهد بود.

در گام دوم آموزش تحلیل تکنیکال سعی داریم تا میزان تاثیرگذاری استفاده از این روش در معاملات بازارهای مالی و کاربردهای آن را برای شما تشریح کنیم. البته همچنان این مطالب آموزشی نیز شما را وارد سرفصل‌های حرفه‌ای تحلیل تکنیکال نخواهد کرد و برای رسیدن به نکات حرفه‌ای و کاربردی باید کمی صبر داشته باشید.


تاثیر تحلیل تکنیکال در سرمایه گذاری

پس از انتخاب کالاهای مناسب برای خرید گرفته تا در نظر گرفتن بهترین قیمت برای ورود به معامله و حتی تعیین حداکثر مقدار سود و خروج از معامله در بهترین شرایط ممکن همگی چالش‌هایی هستند که در تحلیل تکنیکال به پاسخ آن‌ها می‌رسید. تاثیر تحلیل تکنیکال در سرمایه گذاری و کسب سود در بازارهای مالی به هیچ وجه صددرصدی نیست و نمی‌توانیم این دارو را داشته باشیم که کسی که آموزش رایگان تحلیل تکنیکال یا آموزش ‌های حرفه‌ای را به صورت کامل و صفر تا صد پشت سر گذاشته باشد حتماً و حتماً در معاملات خود در بازارهای مالی موفق خواهد شد اما خیلی راحت می‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که بدون کسب این آموزش ‌ها هیچ شانسی برای موفقیت وجود ندارد.

آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی تا پیشرفته در واقع روشن کننده این مسیر شما برای ورود به معامله در بازارهای مالی هستند و بدون شناخت مسیر و نحوه معامله‌گری در بازار‌های مالی شما نمی‌توانید هیچ سودی به دست آورید. برای اینکه خیلی کیفی هم صحبت نکرده باشیم بهتر از تاثیرگذاری تحلیل تکنیکال برای موفقیت کاربران را کمی به درصد برای شما بیان کنیم. واقعیت این است که شما با تسلط کافی برای روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال می‌توانید ۳۰ تا ۶۰ درصد کیفیت معاملات بهتری داشته باشید و شانس موفقیت خود را نیز در بازی‌ها به همان میزان افزایش دهید.

البته همانطور که میدانید بازارهای مالی حتی ۱۰درصد افزایش شانس موفقیت نیز می‌تواند قدرت معامله‌گری قابل توجهی را برای تریدر به وجود آورد و به هیچ وجه نمی‌توان ۳۰ تا ۶۰ درصد افزایش شانس موفقیت در معاملات این بازار را به این راحتی‌ها را نادیده گرفت.


بهترین کاربردهای تحلیل تکنیکال

آموزش تحلیل تکنیکال قرار است چراغ راه ما در معاملات بازارهای مالی باشد. اما در کدام یک از بازارهای مالی و برای چه معاملاتی می‌توانیم از این آموزش ‌ها استفاده کنیم و تحلیل تکنیکال در کجا کاربرد دارد؟

شناخت کاربرد‌های این روش تحلیلی از این جهت اهمیت دارد که شما می‌توانید بر اساس هدفی که دارید نوع آموزش ‌های خود را نیز با شرایط متفاوتی پیش ببرید. از‌ آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی گرفته تا آموزش ‌های حرفه‌ای ممکن است برای بازارهای مالی تفاوتهایی با یکدیگر داشته باشند و با توجه به نوع هدفی که دارید با در نظر گرفتن روش آموزشی بهینه‌تر شانس موفقیت خود را نیز به حداکثر میزان ممکن برسانید.

البته قبل از اینکه کاربرد تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی مختلف را با شما ارزیابی کنیم لازم به توضیح است که امکان استفاده از این روش تحلیلی بر روی نمودار قیمت به زمان در هر کالایی وجود دارد و حتی شما می‌توانید از این تکنیک‌ها برای پیش‌بینی آینده قیمت تخم مرغ در ایران نیز استفاده کنید. الگوهای قیمتی از پیش تعیین شده در تحلیل تکنیکال در تمام نمودار‌ها میتوانند کارکرد داشته باشند و شما با کمی تمرین و تجربه می‌توانید از این روش‌ها برای معاملات بازارهای مختلف از جمله سرمایه گذاری در مسکن یا سرمایه گذاری در خودرو نیز استفاده کنید. اما مهم‌ترین‌بخش کاربردهای روش تحلیلی به سه بازار معاملاتی زیر بر می‌گردد.


تحلیل تکنیکال در بورس ایران

تحلیل تکنیکال در بورس ایران یکی از بهترین روش‌های تحلیلی است که شما با استفاده از آن می‌توانید نمودار قیمت سهام را در بازار مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و در نهایت درباره آینده آنها تصمیم‌گیری کنید. برخلاف تصور بسیاری از کاربران که بر این عقیده هستند که تحلیل تکنیکال در بورس ایران خیلی پاسخگو نیست اما این روش تحلیلی هنوز هم قدرت قابل توجهی در بازار بورس ایران داشته و سود‌های بسیار کلانی را در اختیار معامله گران مسلط قرار می‌دهد. این که شما یا هر کس دیگری توانایی استفاده از استراتژی‌های تحلیل تکنیکال برای معامله‌گری در بازار بورس ایران را ندارد و دائماً با چالش‌های بسیار زیادی روبرو می‌شود و هیچ ارتباطی به ارزش این روش تحلیلی ندارد و دقیقاً به شناخت و درک کاربران از آن برمی گردد.


تحلیل تکنیکال در فارکس

آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس نیز یکی از اولین و مهمترین قدم‌ها برای معامله‌گری و موفقیت در این بازار مالی حرفه‌ای است. قیمت جفت ارزهای فارکس را به راحتی می‌توان با استفاده از استراتژی‌های معاملاتی مختلف مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داد و در نهایت درباره اینکه روند آنها صعودی خواهد بود یا نزولی تصمیم‌گیری کرد. با توجه به اینکه سرعت معاملات در بازار فارکس بسیار بالا است و معمولاً معامله‌گران در نهایت در یک بازی زمانی چند ساعت تا چند روز معاملات خود را می‌بندند تحلیل تکنیکال در این بازار به مراتب ارزش بیشتری داشته و ضروریت یادگیری حرفه‌ای آن بیشتر نیز است.


تحلیل تکنیکال در ارز دیجیتال

 تحلیل تکنیکال در ارز دیجیتال دقیقاً اهمیت بالایی مانند بازار فارکس بازار بورس ایران و رود و کاربران می‌توانند با استفاده از تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و سایر رمزارز‌های موجود در بازار را مورد تجزیه و تحلیل و آنالیز قرار داده و در نهایت معاملات موفقی را برای خود رقم بزنند. البته با توجه به اینکه بازار ارز دیجیتال مانند بازار بورس ایران ماهیت سرمایه گذاری هم دارد از این رو درصد تاثیرگذاری تحلیل تکنیکال در آن نسبت به بازار فارکس‌ کمتر خواهد بود اما دقت داشته باشید که استفاده از تحلیل تکنیکال باعث می‌شود تا شما در جمع افراد موفق و سرمایه گذاران بزرگ این بازار قرار به جای اینکه دائما در حال از دست دادن دارایی‌های خود در معاملات رمز ارزهای مختلف باشید.


گام سوم شروع آموزش مقدماتی

آموزش تحلیل تکنیکال را در قدم سوم این آموزش ‌ها یعنی آموزش ‌های مقدماتی ادامه می‌دهیم. همانطور که در ابتدای مقاله قول دادیم سعی داریم تا‌ آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال به گونه‌ای پیش ببریم که هم افراد تازه کار بتوانند از این آموزش ‌ها برای یادگیری کامل این روش تحلیلی استفاده نمایند و هم افرادی که شرافت اولیه و مقدماتی نسبت به سبک‌های مختلف تحلیل تکنیکال دارند بتوانند در انتهای مقاله به دانسته‌های خود اضافه کرده و در نهایت روند بهتری نسبت به گذشته برای معاملات خود رقم بزنند.‌ آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی را در این‌بخش در کنار یک مقدمه با بررسی مفاهیم ابتدایی تحلیل تکنیکال آغاز و البته روش‌های کاربردی استفاده از آنها برای معاملات ادامه خواهیم داد.


آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی

آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی اهمیت بسیار زیادی برای انجام معاملات بهتر در بازارهای مالی دارد. شاید برای شما کمی عجیب باشد اگر دعا کنیم که بسیاری از معامله‌گران و افراد وجود دارند که آموزش تحلیل تکنیکال رایگان راتا همین مرحله مقدماتی ادامه داده و دیگر سراغ نکات پیشرفته نرفته‌اند اما با همین آموزش ‌های مقدماتی در حال حاضر معاملات موفقی را در بازار برای خود رقم می‌زنند.

جالب است بدانید که ما افرادی را می‌شناسیم که حتی از همین مفاهیم آموزش تحلیل مقدماتی تکنیکال نیز تعداد کمی از آنها را میدانند اما با پافشاری روی همین تعداد کم و استفاده مکرر از آنها تسلط کامل و کافی و تجربه عالی در بازار پیدا کرده و این توانایی را دارند تا از همین مفاهیم ساده استراتژی‌های قدرتمندی برای خود بسازند. اگر شما بدانید که طرز دقیق ترسیم خط روند بر روی نمودار قیمت چگونه است و در چه مواقعی بعد از برخورد قیمت به خط روند و یا عبور از آن میتوان معامله کرد با همین استراتژی ساده شما می‌توانید سود‌های بسیار جذابی را در بازارهای مالی به دست آورید.

این مقدمه از این جهت اهمیت دارد که به شما گوشزد کنیم که هر چقدر گستردگی مطالب اموزشی شما در تحلیل تکنیکال افزایش پیدا کند به هیچ وجه تضمین کننده موفقیت شما نخواهد بود و حتی در بسیاری از مواقع می‌تواند تاثیر منفی روی روند معاملات شما بگذارد. هرچند شما هم مانند خود ما احتمالاً دوست دارید که تمام استراتژی‌های معاملاتی مورد استفاده در تحلیل تکنیکال را بیاموزید و از تمام آنها در معاملات خود استفاده کنید اما تجربه نشان داده که تعداد افرادی که با دانش تحلیل تکنیکال‌ای بسیار بالا در بازار موفق هستند از درصد افراد مسلط بر یک استراتژی و پایبند بودن به آن کمتر است.

البته این مقدمه به این معنا نیست که شما آموزشهای خود را در این روش تحلیلی ناقص باقی بگذارید و تنها یک استراتژی استفاده کنید اما در همین ابتدا این نکته را به شما گوشزد می‌کنیم که بهتر است روی استراتژی معاملاتی خود پایبند باشید تا این که دائماً به دنبال پیدا کردن استراتژی‌های جدید بگردید. با داشتن این دیدگاه ذهنی حالا مفاهیم مختلف تحلیل تکنیکال در‌بخش مقدماتی را با هم مرور می‌کنیم.


روند‌شناسی

آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی را با روند‌شناسی در نمودار قیمت آغاز می‌کنیم. به صورت کلی بر روی نمودار قیمت شما میتوانید سه روند مختلف را مشاهده کنید.

شناسایی روند قیمت و استفاده صحیح از آن

روند صعودی: اگر در حرکت قیمت قله‌های جدید ایجاد شده بالاتر از قله‌های قبلی باشند و دره‌های جدید ایجاد شده بالاتر از دره‌های قبلی تشکیل شوند روند حاضر بر روی نمودار قیمت صعودی است.

روند نزولی: در صورتی که در حرکت قیمت قله‌های جدید ایجاد شده پایین‌تر از قله‌های قبلی باشند و دره‌های جدید ایجاد شده هم پایین‌تر از دره‌های قبلی قرار بگیرند روند حاضر بر روی نمودار قیمت نزولی است.

روند خنثی: در صورتی که قیمت در مسیر حرکت خود دائماً در حال تشکیل قله‌ها و دره‌های نامنظم باشد در واقع می‌توانیم از اصطلاح خنثی یا رنج برای معرفی کردن روند استفاده کنیم.


خط روند

آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی را با تشریح مفهوم دیگری به عنوان خط روند ادامه میدهیم. خط فقر روند یکی از مهمترین پارامتر‌ها برای تحلیل قیمت محسوب می‌شود که تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه نهایی خواهد داشت و لازم است تا تمام تحلیلگران حتماً با نحوه ترسیم دقیق و صحیح خط روند بر روی نمودار قیمت آشنا باشند. با توجه به نوع روندی که در بازار داریم دو خط روند تعریف می‌شود که نوع اول برای روند صعودی و نوع دوم برای روند نزولی است.

 اگر ما در یک روند صعودی دو دره را به یکدیگر وصل کرده و خط ترسیم شده را از دو طرف ادامه دهیم یک خط روند صعودی ترسیم کرده‌ایم.

اگر ما در یک روند نزولی دو قله را به یکدیگر وصل کرده و خط ترسیم شده را از دو طرف ادامه دهیم یک خط روند نزولی ترسیم کرده‌ایم.

در روند صعودی قیمت در بالای خط روند در حال حرکت است و در خط روند نزولی قیمت پایین خط روند در حال نوسان است. با توجه به اینکه در یک روند صعودی یا نزولی ممکن است قله‌ها و دره‌های بسیار زیادی تشکیل شده باشند از این رو هر روند می‌تواند چندین خط روند داشته باشد و هر کدام که در گذشته بازار توسط قیمت شکسته نشده باشد اعتبار بیشتری خواهد داشت و نزدیکترین خط روند به شرایط فعلی قیمت نیز می‌تواند کاربردی‌ترین خط روند برای انجام معاملات ما در بازار باشد.


حمایت و مقاومت

آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی را با بررسی مفهوم بسیار مهم دیگری به عنوان حمایت و مقاومت ادامه میدهیم. حمایت و مقاومت که در انواع سبک‌های تحلیل تکنیکال از اصطلاحات دیگری مانند عرضه و تقاضا نیز برای آن استفاده می‌شود از نمودار قیمت هستند که انتظار داریم با برخورد قیمت آنها شاهد یک واکنش از پیش تعیین شده باشیم.

آموزش اولیه تحلیل تکنیکال؛ حمایت و مقاومت چیست


هر عددی که نمودار در گذشته به آن واکنش نشان داده باشد می‌تواند یک حمایت و مقاومت در شرایط فعلی بازار باشد. وقتی قیمت تشکیل یک قله یا دره جدید را بر روی نمودار می‌دهد در واقع یک نقطه برگشتی بر روی نمودار تشریح گرفته که این نقطه برگشتی میتوانند یک حمایت یا مقاومت استاتیک تعریف شود. همچنین خط روند نیز که قدرت بسیار بالایی برای برگرداندن قیمت دارد به عنوان حمایت و مقاومت داینامیک شناخته می‌شود.

تمام نقاطی که احتمال برگشت قیمت از آنها وجود دارد و این نقاط در بالای قیمت فعلی هستند به عنوان مقاومت شناخته می‌شوند و با برخورد قیمت آنها انتظار داریم که شاهد نزولی شدن قیمت باشیم. تمام نقاطی که احتمال برگشت قیمت از آنها وجود دارد و این نقاط در پایین قیمت فعلی قرار دارند به عنوان حمایت شناخته می‌شوند و با برخورد قیمت به آنها انتظار داریم که قیمت صعودی شود.

با این حساب براحتی می‌توانید درک کنید که اگر یک ناحیه حمایتی یا مقاومتی در اثر رفتار قیمت بشکند تاثیرگذاری آن در بر روی نمودار برعکس خواهد شد. یعنی بعد از شکست حمایت به مقاومت تبدیل می‌شود و مقاومت نیز جای خود را به حمایت می‌دهد.

کند‌شناسی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مباحث آموزش تحلیل تکنیکال مبحث کندل‌شناسی است. همچنین اگر شما بتوانید در آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی با رفتار کندل‌ها به صورت کامل و دقیق آشنا شوید گل برنده را زده‌اید. نمودار قیمت معمولاً به سه شکل خطی، میله‌ای و کندل استیک ترسیم و مورد استفاده قرار می‌گیرد که نمودار کندل استیک معروف‌ترین و کاربردی‌ترین نوع نمودار برای تحلیل تکنیکال است که داده‌ها و اطلاعات بسیار زیادی را می‌توان از آن استخراج نمود.

نوع رفتار معامله گران در بازارهای مالی باعث می‌شود تا چند مدل‌ها بر روی نمودار شکل ظاهری مشخصی بگیرند. در صورتی که فروشندگان قدرت بیشتری داشته باشند شکل ظاهری کندل‌ها و زمانی که خریداران قدرت بیشتری دارند متفاوت است و با این رفتار‌شناسی شما می‌توانید رفتار معامله گران بزرگ را بر روی نمودار قیمت مدل‌سازی کرده و بر اساس نوع حرکت آنها معاملات خود را تنظیم کنید. همچنین بر اساس شکل ظاهری کندل‌ها می‌توان تشخیص داد قیمت در شرایط موجود استعداد برگشت و تغییر روند را دارد یا خیر.

کندل استیک در بورس قدرت بسیار زیادی دارد و می‌توان از الگوهای شمعی در ارز دیجیتال و همچنین کندل استیک در فارکس نیز به صورت کاملا حرفه‌ای استفاده نمود. در دوره آموزش ارز دیجیتال در کانون بورس شما یاد میگیرید که چگونه الگوهای مختلف کندل استیک را با سایر ابزارها و روشها مانند حمایت و مقاومت و خط روند ترکیب کرده و استراتژی‌های قدرتمندی با وین ریت ۸۰ تا ۹۰ درصد برای خود بسازید.


پرایس اکشن کلاسیک (الگوهای هندسی)

آموزش تحلیل تکنیکال را با معرفی یکی دیگر از نکات بسیار مهم آموزشی یعنی پرایس اکشن کلاسیک که همان الگوهای هندسی بر روی نمودار هستند ادامه میدهیم. الگوهای هندسی نیز از جمله مباحث بسیار مهم و کاربردی در آموزش تحلیل تکنیکال مقدماتی محسوب می‌شوند و خود این الگو‌ها به تنهایی می‌توانند نقش استراتژی معاملاتی قدرتمند را برای معامله گران در بازار داشته باشند.

منظور از الگوهای هندسی الگوهایی هستند که قیمت بر اساس نوع حرکت خود در بازار آنها را می‌سازد. ممکن است قیمت در مسیر حرکت خود یک مثلث به وجود آورد یا تشکیل یک مستطیل بدهد. حتی ممکن است شما شاهد به وجود آمدن الگوی شبیه یک پرچم بر روی نمودار قیمت باشید. محققین تحلیل تکنیکال با بررسی و ارزیابی رفتار قیمت در گذشته بازار بعد از تشکیل این الگو‌ها آنها را تبدیل به استراتژی‌های معاملاتی کرده‌اند که با همان سبک معامله‌گری می‌توان موفقیت قابل توجهی را در تمام بازارهای مالی با استفاده از این الگو‌ها به دست آورد.

دو قلو کف و سقف: وقتی دو قله در یک روند صعودی به صورت همتراز با یکدیگر و یا دو دره در یک روند نزولی به صورت همتراز با یکدیگر تشکیل می‌شوند شاهد به وجود آمدن الگوی دوقلو سقف و دوقلو که هستیم که با تشکیل الگوی احتمال تغییر روند و برگشت قیمت بسیار زیاد خواهد بود.

سه قلو کف و سقف: در صورتی که در یک روند صعودی شاهد به وجود آمدن سه قله هم تراز و در یک روند نزولی شاهد به وجود آمدن سه دره همتراز باشیم الگوی سه قلو سقف یا سه قلو کف بر روی نمودار تشکیل شده و احتمال برگشت قیمت در چنین مواقعی بسیار زیاد است. دقت داشته باشید که الگوی سه قلو در واقع یک بار دیگر تلاش قیمت بعد از تشکیل الگوی دوقلو برای فرار از شرایط به وجود آمده است.

مثلث: در صورتی که قیمت در مسیر حرکت خود تشکیل یک مثلث بدهد معامله‌گران بر این عقیده هستند که مثلث در هر جهتی که بشکند رفتار بعدی قیمت در آن جهت خواهد بود و می‌تواند بعد از شکست در جهت شکست مثلث وارد معامله شد. مثلث هم می‌تواند ادامه دهنده روند قبلی باشد و هم می‌تواند الگویی برای پایان روند قبلی و تشکیل روند جدیدی برعکس روند قبلی باشد.

مستطیل: در صورتی که قیمت در مسیر حرکت خود تشکیل یک مستطیل بدهد معامله گران می توانند منتظر شکست مستطیل باشند و از هر طرف که این شکست انجام پذیرد احتمالاً باید شاهد یک حرکت انفجاری در مسیر شکست باشیم.

پرچم: الگوی پرچم یک الگوی ادامه دهنده روند قبلی است و در صورت به وجود آمدن الگو باید منتظر شکست پرچم در جهت روند میله آن باشیم.

کانال: در صورتی که تغییرات قیمت از یک طرف با خط روند و از طرف دیگر با یک خط موازی با خط روند شرطی سازی شود، تشکیل یک کانال بر روی نمودار خواهد بود که هر دو طرف کانال خاصیت حمایت و مقاومتی دارند.

کنج: در صورتی که مثلث ایجاد شده بر روی نمودار قیمت دارایی اضلاعی با جهت شیب یکسان باشند الگوی تشکیل شده یک الگوی کنج است که این الگو معمولاً در خلاف جهت تشکیل خود می شکند.

سر و شانه: یکی دیگر از الگوهای هندسی سر و شانه است که الگوی تقریباً مشابه با دو شانه و سر انسان است و هم در انتهای روند صعودی و هم در انتهای روند نزولی تشکیل شده و از جمله نشانه های قدرتمند تغییر روند خواهد بود.


گام چهارم شروع آموزش پیشرفته

آموزش تحلیل تکنیکال را در چهارمین قدم یعنی آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته ادامه میدهیم. دقت داشته باشید که آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال بر اساس یک الگوی یادگیری به وجود آمده و این آموزش ها حتما باید بر همین اساس ادامه دار باشد تا شما بتوانید به درک کاملی نسبت به این روش تحلیلی برسید. هرچند در حال پیشبرد تمام این مطالب به صورت آموزش تحلیل تکنیکال رایگان هستیم اما با این حال سعی کرده اید تا مطالب را به صورت کاملا حرفه ای و کاربردی برای شما آماده کنیم تا بتوانید از آنها به صورت مستقیم برای معامله گری در بازارهای مالی استفاده نمایید.


آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته برای خودمان هم جذابیت های بسیار زیادی دارد و سعی داریم تا این بخش از مقاله آموزش رایگان تحلیل تکنیکال را به صورت کاملا حرفه ای و کاربردی برای شما پیش ببریم و دائما مطالب آن را با تکنیک های بیشتر و نکات ارزنده تر تکمیل کنیم. واقعیت این است که بسیاری از مفاهیم که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد در سایر منابع آموزشی نیز در اختیار شما قرار می گیرد و شما می توانید با مطالعه یک یا دو مقاله تسلط نسبی بر روی این مفاهیم به دست آورید اما نکات تجربی و حرفه ای وجود دارند که در هیچ منبع آموزشی به آنها پرداخته نشده و عملاً کاربران دسترسی به چه نکاتی برای انجام معاملات بهینه تر و با قدرت بیشتر ندارند.

به عنوان مثال شما می توانید در تمام منابع آموزشی درباره اندیکاتور مکدی نکات مختلفی را مطالعه کنید اما در هیچ منبع آموزشی این نکته درباره اندیکاتور مکدی به شما گفته نخواهد شد که تنها سیگنالهای در جهت روند این اندیکاتور می توانند قدرت معامله گری قابل توجهی داشته باشند و سایر سیگنال های آن معمولاً با خطاهای بسیار زیادی همراه خواهد شد.

دقت داشته باشید که بسیاری از مقالات که در سایت های مختلف شاهد آنها هستید معمولاً توسط کسانی به نگارش در می آید که تخصص کافی و لازم برای معامله در بازارهای مالی ندارند و تنها نویسنده محتوا هستند و یا این که معمولاً این افراد خودشان نیز درک کامل و صحیح از نحوه استفاده از اندیکاتور ها و سایر روشهای معاملاتی در بازارهای مالی را ندارند و به همین دلیل امکان ارائه نکات تجربی را نیز به شما نخواهند داشت.

اما در ادامه بیشتر از اینکه به دنبال ارائه مفاهیم کلی درباره پارامترهای تحلیل تکنیکال پیشرفته باشیم سعی داریم تا این نکات تجربی را نیز به شما معرفی کنیم تا حتی کاربران حرفه‌ای و کسانی که تجربه بالایی در استفاده از این نکات دارند نیز بتوانند از این مقاله آموزشی برای هرچه بهتر کردن روند معاملات خود استفاده کنند.


اندیکاتور شناسی

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته را با بررسی مبحث اندیکاتور شناسی برای شما ادامه می دهیم که یکی از مهم ترین بحث در تحلیل تکنیکال از اهمیت بسیار زیادی برای معامله گری دارد که سعی دارند تا با استفاده از تمام ابزارها بهترین و زیباترین شرایط را برای معاملات خود در پیش بگیرند و در نهایت کیفیت معاملات خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.


اندیکاتور چیست؟ بیان مفهوم و جایگاه آن در تحلیل تکنیکال

قبل از اینکه به معرفی اندیکاتورهای رایج و قدرتمند در تحلیل تکنیکال بپردازیم لازم ساعت ابتدا چند نکته بسیار مهم را درباره آنها با شما در میان بگذاریم که شاید این نکات به مزاج بسیاری از افراد فعال در بازار و مخصوصاً اندیکاتور فروش ها و کسانی که به دنبال جذب مشتری برای معرفی اندیکاتور های مختلف هستند خوش نیاید؛ اما با این حال با توجه به احترام بسیار زیادی که برای کاربران خود در کانون بورس قائل هستیم ارائه نکات را برای خود امری کاملاً ضروری می‌دانیم.

قبل از هر چیزی باید یادآوری کنیم که اندیکاتور ها رفتار قیمت را با یک تاخیر زمانی مدل سازی می نمایند و به همین دلیل استفاده از آن ها ممکن است شما را در یک چرخه معیوب گرفتار سازد و نتوانید رفتار قیمت را به خوبی شبیه سازی کنید.

در اکثر موارد وقتی یک اندیکاتور سیگنال ورود به یک معامله را صادر میکند درصد قابل توجهی از روند مورد نظر طی شده و عملاً ورود به آن با ریسک بسیار زیادی نیز همراه است.

سیگنال های اشتباه توسط اندیکاتور ها به وفور صادر می‌شود و اگر شما از ابزارهای پشتیبان و حمایت کننده همراه با اندیکاتور ها استفاده نکنید به راحتی گرفتار این سیگنال ها خواهد شد و درصد قابل توجهی از معاملات شما با زیان همراه خواهد بود.

اکثرا اندیکاتور های رایج و کاربردی به صورت رایگان در اختیار تمام معامله گران قرار دارد و شما می توانید در تمام پلتفرم های معاملاتی از جمله سایت تریدینگ ویو به راحتی این اندیکاتور ها را در اختیار داشته باشید.

همچنین باید یادآوری کنیم که هیچ اندیکاتور شگفت انگیزی برای ارائه سیگنال های صددرصدی معامله گری در بازارهای مالی وجود ندارد و چنین تبلیغاتی تنها سوء استفاده کاربران از احساسات معامله گران بازارهای مالی است و به هیچ وجه فریب چنین تبلیغاتی را نخورید. اگر اندیکاتوری پیدا میشد که تمام سیگنال های خود را به صورت موفقیت آمیز و با وین ریت بالا صادر نماید خود فروشنده این اندیکاتور در حال حاضر یکی از میلیاردرهای بازار بود و حتی نیازی به عرضه اندیکاتور مورد نظر در بازار هم نداشت.

حالا با توجه به نکات بالا در ادامه سعی داریم تا رایج ترین و محبوب ترین اندیکاتور های تکنیکال را به شما معرفی کنیم. البته اندیکاتورهای بسیار زیاد دیگری نیز در لیست پلتفرم های معاملاتی وجود دارد که توصیه می کنیم خیلی درگیر آن ها نشوید و همین اندیکاتور های رایج می توانند تمام نیازهای شما را در تحلیل تکنیکال برآورده سازند و استفاده از اندیکاتور های بیشتر در نهایت می تواند سردرگمی بیشتری را برای شما ایجاد کند و شما را از یک تحلیل منطقی و نزدیک به واقعیت دور سازد.


مکدی: اندیکاتور مکدی یکی از رایج ترین و محبوب ترین اندیکاتور های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال است که به صورت یک هیستوگرام در و خط مکدی ترسیم می شود. در هر جایی از نمودار که خط مکدی هیستوگرام آن را از پایین به بالا قطع کرده باشد نشان دهنده ورود به معامله خرید خواهد بود و در هر جایی این خط هیستوگرام را از بالا به پایین قطع کرده باشد نشان دهنده ورود به معامله فروش خواهد بود.


مکدی

دقت داشته باشید که صادر شدن سیگنال خرید می تواند به منزله خروج از معامله قبلی نیز باشد و همچنین صادر شدن سیگنال فروش نیز می‌تواند به منزله خروج از معامله خرید قبلی در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از کاربردهای رایج اندیکاتور مکدی برای تعیین واگرایی های نمودار قیمت است. به این معنا که هرجا قیمت در روند صعودی توانسته باشد قله جدید بالاتر از قله قبلی بسازد اما مکدی در این باره ناتوان باشد به معنای واگرایی در روی نمودار خواهد بود. همچنین در یک روند نزولی در صورتی که قیمت توانسته باشد از دره جدید پایین تر از دره قبلی را بسازد اما مکدی در این باره ناتوان باشد، شاهد به وجود آمدن یک واگرایی در انتهای روند نزولی خواهیم بود.

آر اس آی: دومین اندیکاتور محبوب معامله گران و تحلیل‌گران بازار های مالی اندیکاتور آر اس آی است. آر اس آی از نظر ماهیت و شکل ظاهری تفاوت هایی با اندیکاتور مکدی دارد، اما کاربرد آن تقریباً مشابه است. این اندیکاتور از دو سطح ۳۰ درصد و ۷۰ درصد تشکیل شده و یک خط منحنی نیز در میان این سطوح در حال نوسان است.

وقتی خط منحنی سطح ۳۰ درصد را از پایین به بالا بشکند سیگنال خرید بر روی نمودار قیمت صادر شده و در صورتی که خط منحنی سطح ۷۰ درصد را از بالا به پایین بشکند سیگنال فروش بر روی نمودار قیمت صادر شده است. متعاقباً صادر شدن سیگنال فروش به معنی خروج از خرید قبلی و صادر شدن سیگنال خرید نیز به معنی خروج از فروش قبلی خواهد بود.

تجربه نشان داده که سیگنال هایی که مکدی و آر اس آی در جهت روند اصلی بازار صادر می کنند، قدرت بیشتری دارند و اعتماد به آنها می تواند شرایط بهتری را برای انجام معامله در بازارهای مالی ایجاد کند.

همچنین از این اندیکاتور می‌توان برای تشخیص واگرایی ها دقیقاً مشابه با شرایط اندیکاتور مکدی استفاده کرد. البته به صورت کلی تشخیص واگرایی بر روی اندیکاتور مکدی اعتبار بیشتری دارد اما به هر حال آر اس آی نیز در این باره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مووینگ اوریج: سومین اندیکاتور رایج و جذابی که برای تحلیل تکنیکال قیمت باید به شما معرفی کنیم مووینگ اوریج است که کاربردهای بسیار متنوعی در تحلیل تکنیکال داشته و حتی ستاپ های معاملاتی بسیار زیادی نیز با استفاده از آن ساخته شده است. اندیکاتور میانگین متحرک در واقع یک منحنی است که بر روی نمودار قیمت ظاهر شده و میانگینی از قیمت های قبلی را به شما نشان می دهد.

هرچقدر بازه زمانی در نظر گرفته شده برای این اندیکاتور بیشتر باشد و تاثیرگذاری آن بر روی نمودار قیمت نیز بیشتر خواهد بود. میانگین متحرک ۲۰۰، ۱۰۰، ۶۰، ۳۰ و ۹ رایج ترین و معمول ترین نگین متحرک های مورد استفاده برای تحلیل تکنیکال آن هستند که اعداد بالاتر آن می‌توانند قدرت حمایت و مقاومت بسیار زیادی داشته باشند و بسیاری از معامله‌گران از آنها برای تعیین نقاط برگشتی قیمت نیز استفاده می کنند.

در صورتی که یکی از این میانگین متحرک ها را بر روی نمودار قیمت بیندازید متوجه خواهید شد که قیمت در گذشته با برخورد با آنها واکنش نشان داده و در جهت معکوس حرکت کرده است.

همچنین علاوه بر سیگنال گیری یکی دیگر از رایج ترین کاربردهای میانگین متحرک تشخیص جهت روند است که برای این منظور باید حتما تجربه زیادی برای استفاده از این اندیکاتور داشته باشید. ترکیب اندیکاتور میانگین متحرک با سایر پارامترهای معرفی شده در تحلیل تکنیکال می‌تواند قدرت انجام معامله بسیار بالایی را برای معامله گر ایجاد نماید.

ایچیموکو: یکی از جذاب‌ترین عناوینی که در لیست اندیکاتور های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال قرار می گیرد اندیکاتور ایچیموکو است که شکل و شمایل بسیار شلوغی داشته و درک تمام نکات آن به این سادگی‌ها نخواهد بود و شما حتماً باید تجربه بسیار بالایی در استفاده از آن داشته باشید تا بتوانید یک ایچیموکو کار حرفه ای گردید.

اندیکاتور ایچیموکو بر روی نمودار قیمت از بخش های مختلفی تشکیل شده است که تمام این بخش ها در واقع خاصیت حمایت و مقاومت ای دارند و تریدر انتظار دارد که در صورت برخورد قیمت آنها شاهد برگشت آن باشد. اصلی ترین و مهمترین بخش از اندیکاتور ایچیموکو ابر هایی هستند که دائماً در طول نمودار ضخامت آن افزایش و کاهش پیدا میکند.


ایچیموکو

در هر جایی از نمودار که ابر ایچیموکو ضخامت بیشتری دارد خاصیت حمایت و مقاومت بیشتری را برای آن انتظار داریم و تحلیلگران نیز با این دید به این قسمت از ابر نگاه می کنند که با برخورد قیمت به احتمال بالا شاهد برگشت آن خواهند بود. در عوض قسمتهایی از ابر ایچیموکو که ضخامت کمتری دارد، راحت تر تحت تاثیر شکست قرار گرفته و ممکن است قیمت به سادگی از آن عبور کند که چنین نکاتی می تواند برای تشخیص جهت روند و معکوس شدن روند نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

حجم: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پارامترها که می‌توان از آن در تحلیل تکنیکال و تشخیص بهترین نقاط برای ورود به معاملات نیز استفاده کرد حجم است که یک اندیکاتور نیز برای آن در پلتفرم های تحلیل تکنیکال تعریف شده است. کاربرد حجم و اندیکاتور آن به این صورت است که هر جایی از نمودار شما شاهد تغییرات قابل توجه حجمی شدید می توانید نسبت به ورود پول هوشمند در آن نقاط تردید کنید و در صورت مشاهده سایر پارامترها معاملات خود را در آن قسمت ها قرار دهید.

بولینجر باند: باندهای بولینجر یا بولینگر اندیکاتور دیگری است که نمودار قیمت را مانند یک کانال محدود می سازد و اگر به دقت به آن نگاه کنید متوجه خواهید شد که قیمت مانند یک توپ پینگ پنگ در میان کانال های آن در حال نوسان است و شما می توانید با استفاده از آن وارد معاملات کوتاه یا همان اسکالپ شوید.

کسانی که علاقه به انجام معاملات چند دقیقه ای در بازارهای مالی مانند بازار فیوچرز ارز دیجیتال در بازار فارکس دارند و یا با جذابیت‌های معاملات اسکالپ طلا آشنا شده و دائماً این دسته از معاملات را در دستور کار خود قرار می دهند، با درک ماهیت اندیکاتور هایی مانند باندهای بولینگر و شخصی سازی شرایط استفاده از آنها بر روی نمودار می توانند قدرت معاملاتی بسیار زیادی را برای خود ایجاد نمایند.


فیبوناچی

آموزش تحلیل تکنیکال را با یکی دیگر از پارامترهای بسیار مهم و ابزارهای حرفه ای رایج در این روش تحلیلی یعنی ابزار فیبوناچی ادامه می دهیم. در آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته هر کدام از نکات آموزشی ارزش و اهمیت خاص خود را دارد اما ارزش و اهمیت برخی از نکات بسیار زیاد است و استفاده از آن ها در معاملات باعث می‌شود تا قدرت معاملاتی بسیار بیشتری برای تریدرها ایجاد شود. ابزار فیبوناچی یکی از ابزارهایی است که دقیقاً در این لیست قرار گرفته و برای تمام تکنیکالیست ها استفاده از آن لازم و ضروری خواهد بود و تریدر باید تمام جزئیات استفاده از این ابزار برای انجام معامله در بازارهای مالی را فرا بگیرید.

در آموزش تحلیل تکنیکال رایگان سعی داریم تا به صورت کامل و جامع نحوه استفاده از این ابزار و کاربردهای آن را در بازار برای شما تشریح کنیم. قبل از هر چیزی باید یادآوری کنیم که ابزار فیبوناچی در واقع یک ابزار دو سر است که شما باید یک سر آن را برروی ابتدای موج مورد نظر برای تحلیل قرار دهید و سر دیگران را نیز در انتهای موج مورد نظر قرار دهید تا فیبوناچی بخش های مهم موج شکل گرفته بر روی نمودار قیمت را برای شما ترسیم نماید.

با قرار دادن ابزار فیبوناچی بر روی یک موج قیمتی شما شاهد شکل گیری درصدهای مختلف فیبوناچی بر روی نمودار خواهید بود. تمام درصد های فیبوناچی بر روی نمودار قیمت خاصیت حمایت و مقاومتی دارند و در صورتی که قیمت در آینده به آنها برسد احتمال برگشت آن بسیار زیاد خواهد بود. همراه شدن هر یک از درصد های فیبوناچی با سایر ابزارها مانند حمایت و مقاومت و خط روند می‌تواند قدرت معامله گری آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

مهمترین درصد های فیبوناچی برای انجام معامله درصد ۶۱.۸  و ۷۸.۶ هستند که احتمال برگشت قیمت از این درصد ها به مراتب بیشتر از سایر درصدها است و به نوعی می توانند قدرت معامله گری بیشتری را برای کاربران رقم بزنند.

البته فیبوناچی ابزار دیگری به شکل ابزار سه سر نیز دارد که ماهیت و نحوه استفاده از آن تقریباً مشابه با همان ابزار فیبوناچی دو سر است اما در زمان ترسیم باید یک نقطه پیوتی دیگر برای مدلسازی شرایط تغییرات قیمت در نظر گرفته شود. از ابزار فیبوناچی می توان برای کاربردهای مختلفی در تحلیل تکنیکال استفاده کرد که اتفاقاً اکثر آنها جذاب و رایج هستند و میتوانند در یک پلن معاملاتی شرایط معاملات کاربران را ساده تر کنند.


یکی از اصلی‌ترین کاربردهای این ابزار که در بالا به آن اشاره کردیم تعیین نقاط حمایت و مقاومتی جذاب است که می تواند فرصت های معاملاتی بسیار زیادی را برای معامله گران به وجود آورد.

 تعیین حد ضرر در معاملات یکی دیگر از کاربردهای است که می‌توان آن را نیز برای فیبوناچی در نظر گرفت که اتفاقاً کاربرد بسیار مهمی است و معمولاً مشاهده تعیین حد ضرر های بسیار کوچک توسط این ابزار در تحلیل تکنیکال هستیم.

تعیین تارگت های قیمتی و بهترین زمان خروج از معاملات یکی دیگر از کاربرد هایی است که ابزار فیبوناچی برای معامله گران ایجاد می کند و اتفاقاً این کاربرد آن نیز اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

شما می توانید هم با استفاده از ابزار فیبوناچی به صورت کاملا مستقیم معاملات خود را در بازار پیش ببرید و هم میتوانید آن را در کنار سایر ابزارهای تعریف شده در تحلیل تکنیکال به صورت تاییدیه به کار بگیرید تا در این صورت قدرت معاملاتی شما افزایش پیدا کند. به عنوان مثال همراه شدن یکی از درس های مهم فیبوناچی با خطوط حمایت و مقاومت می تواند شرایط جذابی را برای ورود به معامله برای کاربران ایجاد کند و معامله گری در این شرایط احتمال موفقیت بیشتری را نیز برای معامله گر به وجود خواهد آورد.


امواج الیوت

آموزش تحلیل تکنیکال راه و معرفی یکی دیگر از روشهای تحلیل نمودار قیمت یعنی امواج الیوت ادامه می دهیم. تئوری امواج الیوت از جمله جذاب ترین و کاربردی ترین قدم های آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته است که به تنهایی می توان از آن برای انجام معامله استفاده نمود و در تمام تایم فریم ها به صورت فراکتالی نیز صدق می کند.

طبق نظریه آقای الیوت رفتار قیمت در بازار های مالی به صورت یک حرکت آهنگ موجی اصلی و یک اصلاح قیمت سه موجی است. به این معنا که قیمت هر روند کامل را به صورت یک از سیکل ۵ موجی می سازد که این روزها نسبت به یکدیگر شرایط مشخصی دارند. همچنین در انتهای یک رفتار ۵ موجی باید منتظر یک اصلاح سه موجی بر روی نمودار قیمت باشیم.

اگر شما به صورت کامل درک کنید که در حال حاضر قیمت در کدام یک از این سیکل امواج الیوت قرار گرفته است به راحتی می توانید با استفاده از یک ستاپ معاملاتی وارد معامله شده و در جهت ادامه این امواج و سیکل مربوطه معاملات خود را پیش ببرید.

استفاده از امواج الیوت مخصوصاً در بازارهای سهامی مانند بازار بورس ایران و بازار بورس بین المللی می تواند مزیت های بسیار زیادی برای معامله گران به وجود آورد. در شکل زیر می توانید نحوه رفتار قیمت بر روی نمودار بر اساس امواج الیوت را مشاهده کنید.

طبق تئوری امواج الیوت موج اول که تشکیل موج انگیزشی را می‌دهند باید دارای شرایط زیر باشند:

امواج الیوت چیست؟ + تحلیل تکنیکال به روش الیوت

موج شماره سه نمی‌تواند کوچکترین موج این سیکل باشد.

موج شماره ۲ نمی تواند به صورت کامل موج شماره یک را اصلاح کند.

موج شماره ۴ نمی تواند بیشتر از سقف موج یک اصلاح کند.

احتمال دارد بین انتهای موج ۳ و انتهای موج ۵ واگرایی قیمتی به وجود آید.

موج ۵ نسبت به موج ۳ و همچنین موج چهار نسبت به موج ۲ و ۳ شرایط معینی دارند.

شما میتوانید با در نظر گرفتن این قوانین و تمرین آنها بر روی نمودار قیمت کم کم نحوه استفاده از امواج الیوت برای معاملات در بازارهای مالی را با تسلط بسیار بالایی فرا بگیرید و از آنها برای انجام معاملات بهینه استفاده کنید. حتی اگر این مبحث از آموزش تحلیل تکنیکال رایگان را به صورت مستقیم برای معاملات خود استفاده نمی کنیم می توانید از آن برای یک تاییدیه برای سایر ستاپ های معاملاتی در بازار استفاده نمایید.

اگر بخواهیم کمی تجربی درباره نحوه استفاده از امواج الیوت برای تحلیل نمودار قیمت در بازار های مالی استفاده کنیم باید به شما یادآور شویم که این الگو قیمتی در بازارهایی مانند بازار ارز دیجیتال و بازار فارکس راندمان خود را از دست داده و در حال حاضر با چالش‌های بسیار زیادی همراه است اما شما می توانید در بازار بورس ایران و بازار بورس جهانی به راحتی و با قدرت بسیار بالا از آن استفاده کنید.


الگوهای هارمونیک

آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته را با معرفی یکی دیگر از نکات بسیار مهم و جذاب معامله گری در بازارهای مالی یعنی تشریح الگوهای هارمونیک در این بازار ادامه می دهیم. آشنایی با الگوهای هارمونیک را در بسیاری از منابع‌ آموزش رایگان تحلیل تکنیکال میتوانید مشاهده کنید. این الگوها که اغلب به شکل M و W در بازار خود را به نمایش در می آورند تقریباً شرایط مشابهی با الگوهای هندسی داشته و تکرار بیش از حد آنها در گذشته به بازار وارد شده تا تبدیل به یک الگوی مورد استفاده برای معامله گری شود.


در شکل زیر می توانید انواع الگوهای هارمونیک را با نام و شرایط استفاده از آنها مشاهده کنید.

الگوهای هارمونیک | 6 الگوی هارمونیک پر کاربرد در تحلیل تکنیکال


در الگوهای هارمونیک در واقع ما به دنبال پیدا کردن نقاطی از اینکه احتمال برگشت قیمت در آنها به مراتب بیشتر است و در صورتی که در این نقاط فرصت مناسب به وجود آید معامله گری می تواند سود بسیار خوبی را ایجاد نماید. دقت داشته باشید که هیچ تضمین صددرصدی برای شکل‌گیری یک الگو در بازار وجود ندارد و وقتی هنوز الگوی مورد نظر شما تکمیل نشده به هیچ وجه نباید به امید کامل شدن الگو برای ورود به معامله اقدام کنید اما در صورتی که شکل ظاهری الگو کاملاً تکمیل شود شرایط لازم برای معامله و استفاده از آن‌ها به وجود خواهد آمد.

ذکر دو نکته بسیار مهم می‌تواند شرایط استفاده از الگوهای هارمونیک را برای انجام معامله در بازارهای مالی برای شما بهتر نماید. اولین نکته این است که وقتی الگوهای هارمونیک بر روی یک ناحیه حمایتی و مقاومتی به وجود آمده باشند و یا در یکی از درصد های مهم فیبوناچی نیز وارد شده باشند احتمال عمل کردن الگو به مراتب بیشتر خواهد بود و شانس موفقیت در این مواقع برای معامله گر به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند.

نکته بعدی در الگوهای هارمونیک استفاده از آنها در تایم فریم های بالاتر از یک ساعت است. در تایم فریم های بالاتر قدرت این الگوها به مراتب بیشتر خواهد شد و شما می توانید با استناد به آن ها شرایط جذابتر را برای معاملات خود در پیش بگیرید.

شایان ذکر است که معامله گران بسیار زیادی در سرتاسر جهان از الگوهای هارمونیک به صورت مستقیم و بدون استفاده از سایر ابزارها برای معامله‌گری استفاده می نمایند و در این بین افراد زیادی نیز وجود دارند که ترجیح می دهند تا از این الگوها همراه با سایر ابزارهای تکنیکالی به صورت همزمان معاملات خود را پیش ببرند تا در نهایت شانس موفقیت آنها در بازار افزایش پیدا نماید.


کلام آخر

آموزش تحلیل تکنیکال را از صفر تا صد و به صورت گام به گام برای شما همراه با نکات تجربی و حرفهای پیش بردیم که با استفاده از این نکات میتوانید ورود جذابی به بازار های مالی برای معامله گری داشته باشید. هرچند تمام این نکات در قالب آموزش رایگان تحلیل تکنیکال معرفی شد اما یک بار دیگر باید ادعا کنیم که بسیاری از مفاهیم آموزشی این مقاله در دوره های پولی موجود در اینترنت نیز ارائه نمی شود و با دقت به آنها شما می توانید حتی شرایط بهتری نسبت به شرکت کنندگان در این دوره ها داشته باشید.

آموزش تحلیل تکنیکال رایگان فرصتی برای شما است که بدون هیچ گونه هزینه ای با بازارهای مالی بهتر و جذاب تر آشنا شوید و بتوانید یک تصمیم گیری مناسب تر برای ورود یا عدم ورود به این بازار برای خود داشته باشید. علاوه بر نکات آموزشی بیان شده شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشی در آموزشگاه ارز دیجیتال یا آموزشگاه فارکس قدرت معاملاتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داده و با بهترین استراتژی ها و ستاپ های معاملاتی در این بازار آشنا شوید.